מה לעשות כשנקלעים למצב חירום רפואי?

כשאני מטיילת בעולם אני מרגישה לפעמים כאילו אני נמצאת ביקום מקביל, שבו אני יכולה לעשות דברים שלא הייתי מעזה לעשות בעולם הרגיל. למשל: אני יכולה לנסוע עם הילדים בקלילות נסיעות של 14 שעות, אני יכולה לרכב על אופנוע מה שבחיים האמיתיים נראה לי מפחיד ומסוכן.

הכל מרגיש כמו סוג של משחק.

המשחק מתנפץ ברגע שמישהו סביבי חולה. פתאום עולם הפנטזיה נעלם ונשארת רק חרדה,

והשאלה "מה אני עושה עכשיו?"

מצבי החרדה האלה נתקלתי לא מעט במהלך הטיול שלנו.

בפעם הראשונה שגיא בני חלה בהודו הוא היה עם 40 מעלות חום והזה מתוך שינה. עברו לי הרבה מחשבות ורגשות אשם בראש שבסופו של דבר היה מדובר בדלקת גרון. וכמו בארץ עם קצת אנטיביוטיקה ומנוחה הוא הבריא מיד.

בזמן טיול בהאמפי (כפר קטן במדינת קרנטקה בהודו) רותם בתי הגדולה התעוררה באמצע הלילה, בוכה מכאבי שיניים. מצאנו את עצמנו פונים לרופא שיניים מפוקפק בעיר הודית גדולה ומלוכלכת, ועושים לה טיפול שורש בהרדמה חלקית, כשהיא במשך שעה וחצי לא מפסיקה לצרוח מכאבים, לא נעים בכלל אבל קורה.

אורן בן זוגי, נכווה מאגזוז של אופנוע הודי ישן (אחת הפציעות השכיחות ביותר הודו), כוויה מזדהמת, אורן מרגיש נורא, וקודח מחום. מוצאת את עצמי על תקן רופאה תורנית, בת זוג דואגת, ואחראית לבד על שלושה ילדים.

פציעות ומחלות הם חלק מהחיים בעולם האמיתי והם גם חלק מהטיול.

אז מה עושים?

נערכים בהתאם! אני מוצאת שניתן לטייל כמעט בכל מקום בעולם וגם לקבל מענה רפואי יעיל כנדרש.

 

מהי הערכות רפואית נכונה לטיול?

1.הצטיידו בערכת תרופות וחבישה  כדי שיהיו מוכנים וזמינים במידת הצורך.

2.בכל פעם שאתם מגיעים למקום חדש רצוי לברר לאן פונים במידת הצורך, איפה יש מרפאה שכדאי לפנות אליה, מה בית החולים הקרוב למצב חירום, איפה יש בית חולים מומלץ – במצב בו אפשר לנסוע רחוק יותר לקבלת טיפול יעיל וכמובן, איך מזמינים אמבולנס.

3.נתקלתם במצב חירום רפואי? צרו קשר מיד עם רופא מקומי זמין.

4.חשוב ליצור קשר עם הביטוח הרפואי בהקדם האפשרי, ליידע אותם על המצב ולקבל הדרכה, הם יוכלו לפעול מיידית לקבלת עזרה במידת הצורך, ופעמים רבות תתודרכו לאן מומלץ לפנות באזורכם.

מומלץ לדעת מראש איך יוצרים קשר מיידי עם חברת הביטוח ולא לבזבז זמן בחיפוש אחר ניירות ומספרי טלפון, כל זה תוך מצב חירום ולחץ.

והכי חשוב: אם מישהו חלה או נפצע – ממליצה לקחת נשימה ארוכה ולהרגע. חשבו מה הייתם עושים במצב דומה בארץ, ופעלו בהתאם גם בטיול. זכרו שגם אם אתם במדינה לא מפותחת – חום גבוה בדרך כלל לא יהיה מלריה, והשלשול יעבור לבד.

טיול נעים ובריא.