מחלת הדנגי

בקיץ הקודם, קיבלתי טלפון ממשפחה מטיילת שהייתה באותו הזמן בלאוס. הבן שלהם, בן החמש, סבל מחום גבוה, עם כאבי ראש ופרקים, והם חששו שהוא נדבק בדנגי.   

רוב המטיילים בארצות מתפתחות חוששים ממלריה – זאת מחלה שכולם מכירים. הרבה מהמטיילים גם מקבלים המלצות לפני הנסיעה לטיפול מניעתי למלריה.

דנגי היא מחלה הרבה פחות מוכרת, למרות שהיא שכיחה אצל מטיילים הרבה יותר ממלריה.

 

אז מה זה דנגי?

דנגי זו מחלת חום, הנגרמת על ידי אחד מארבעת נגיפי הדנגי. הווירוסים מועברים לבני אדם על ידי עקיצה של יתוש נגוע.

למעלה משליש מאוכלוסיית העולם מתגוררת באזורים שיש בהם דנגי (ביותר מ- 100 מדינות ברחבי העולם), ולכן וירוס הדנגי הוא הגורם המוביל למחלות ולמוות באזורים הטרופיים והסבטרופיים. סביב 400 מיליון אנשים בעולם נדבקים בדנגי מדי שנה.

התפוצה הגאוגרפית של דנגי דומה לזה של מלריה, אבל באזורים עירוניים ובאזורי מגורים יש יותר סיכון לדנגי מאשר למלריה. מפת דנגי www.healthmap.org/dengue/index.php מציגה מידע עדכני על אזורים נגועים בדנגי.

 

איך להזהר ומה לעשות במקרה שאתם חוששים שנדבקתם?

תסמיני המחלה

התסמינים העיקריים של קדחת דנגי הם חום גבוה שנמשך בין 2 ל -7 ימים, כאב ראש חזק, כאב מאחורי העיניים, כאבים במפרקים, כאבי שרירים ועצמות, פריחה ודימום קל (למשל, דימום מהאף או מהחניכיים).

בדרך כלל, המחלה תהיה קלה יותר בילדים צעירים ובאלה שחולים בדנגי בפעם הראשונה. כ -75% מהזיהומים הם אסימפטומטיים.

כאשר החום יורד, רוב החולים ישתפרו. חלק קטן יפתחו תסמינים נוספים, כמו הקאות מרובות,, כאבי בטן חזקים או קשיי נשימה. אלה יכולים להיות סימנים של DHF)  dengue hemorrhagic fever) – צורה חמורה יותר של דנגי. הסיבןך הזה יכול להיות קטלני אם הוא לא מזוהה בזמן ולא מטופל כראוי. עם טיפול רפואי טוב, התמותה עקב DHF תהיה פחות מ 1%.

פנה מיד לחדר מיון או לרופא הקרוב ביותר, אם מופיע אחד מהסימנים הבאים לאחר ירידת החום:

  • כאב בטן חמור או הקאות מרובות
  • כתמים אדומים על העור
  • דימום מהאף או מהחניכיים
  • הקאות דמיות
  • צואה שחורה או דמית
  • טשטוש או עצבנות
  • עור חיוור או קר
  • קושי לנשום

 

טיפול

אין טיפול ספציפי. החולים צריכים לנוח, לשתות הרבה, ולהימנע מאספירין ואיבופרופן (בגלל התכונות נוגדות הקרישה שלהם). הורדת חום צריכה להיות עם אקמול או אמבטיות פושרות.

חולים עם חום צריכים להימנע עקיצות יתושים כדי להפחית את הסיכון של הדבקת הסביבה.

אם החולה מרגיש גרוע יותר ב 24 השעות הראשונות לאחר ירידת החום (למשל, אם מתפתחות הקאות או כאב בטן חמור או קשיי נשימה), הוא צריך ללכת מיד להערכה בבית חולים.

 

מניעה

אין מניעה מלבד מניעת עקיצות יתושים.

אין חיסון זמין לדנגי (יש חיסון שכבר מורשה לשימוש במקסיקו, הפיליפינים, ברזיל ותאילנד).

הסיכון להדבק עולה עם משך הנסיעה והארעות המחלה ביעד הנסיעה (סיכון עולה במהלך עונת הגשמים ובמהלך התפרצויות).

מטיילים המגיעים לאזורים טרופיים צריכים להמנע מעקיצות של יתושים.

  • יתושים המעבירים דנגי חיים בדרך כלל בתוך הבית. הם נמצאים לעתים קרובות במקומות כהים וקרירים, כמו ארונות, מתחת למיטות, מאחורי וילונות, בחדרי אמבטיה, על מרפסות. מומלץ להשתמש בחומרי הדברה כדי להיפטר מיתושים החיים באזורים האלה.
  • כדאי ללבוש בגדים המכסים את הזרועות והרגליים, במיוחד בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים המאוחרות, כאשר הסיכון לעקיצות הוא הגבוה ביותר.

מידע נוסף באתר ה-CDC www.cdc.gov/dengue